Fotovoltaika a baterie pro stabilní energetiku
V rámci tohoto inovativního projektu vznikne pozemní fotovoltaické elektrárna o výkonu 7 MWp. Součástí systému budou také bateriová úložiště s celkovou kapacitou 12,1 MWh, která odpovídá průměrné denní spotřebě elektrické energie 2 200 českých domácností. Celková hodnota zakázky se blíží 150 milionům korun. Tým Greenbuddies má na tomto projektu roli generálního dodavatele stavby. Na starost má dle zadání klienta přípravu prováděcí dokumentace, dodání potřebných komponent, obsáhlé stavební práce a uvedení elektrárny a bateriového úložiště do provozu. Podílí se tak na budování udržitelné a moderní energetiky naší země.
Bateriová úložiště se postarají o akumulaci vyrobených energetických přebytků z FVE a současně poskytnou služby výkonové rovnováhy, čímž přispějí ke stabilitě distribuční sítě. Dodavatelem baterií je společnost Wattstor, která se zabývá kompletním řešením v oblasti optimalizace spotřeby, ukládání a řízení energie, čímž přispívá k dekarbonizaci a stabilitě energetických sítí a současně snižuje své náklady.
Každý kontejner má délku přibližně 20 stop (6 metrů), přičemž největší z dodávaných baterií dosahuje hmotnosti až 43 tun. Plným výkonem dokážou baterie pracovat po dobu minimálně 2 hodin. Úložiště je postavené na bázi tzv. lithium-železo-fosfátových článků (LiFePo4), které se vyznačují nehořlavostí a dlouhou životností.

LEX OZE III a budoucnost energetiky v ČR
Podle nejnovějších statistických údajů Ministerstva průmyslu a obchodu tvořily obnovitelné zdroje energie v roce 2023 celkem 14,49 % hrubé výroby elektřiny v České republice. Mezi těmito zdroji už měla největší zastoupení fotovoltaika, která představovala 25,94 % vyrobené elektrické energie. Obnovitelné zdroje energie v České republice neustále přibývají a na tento trend reaguje nově schválená novela energetického zákona LEX OZE III, která brzy vejde v platnost.
Tato novela je pozitivním krokem k rozvoji energetické akumulace a flexibility v České republice a otevírá příležitosti pro další podobné projekty, kterých bude v budoucnu výrazně přibývat. Podle ředitele Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT CZ Jana Fouska tato novela umožňuje využít potenciál obnovitelných zdrojů také pro stabilizaci sítě, což byla dosud funkce zajišťovaná převážně uhelnými elektrárnami. Klíčovou roli sehrává akumulace energie do bateriových úložišť, která pomohou stabilizovat soustavu, vyrovnají přebytečnou elektřinu a zajistí energii ve chvílích, kdy obnovitelné zdroje nepracují na plný výkon.
Bateriová úložiště jsou u obnovitelných zdrojů energie ideálním řešením pro stabilní vyrovnávání přenosové soustavy. Jsou ekologickou alternativou aktuálního problému na trhu, kdy je s přebytečnou energií neefektivně nakládáno. Kromě poskytování služeb posilujících stabilitu sítě, jsou baterie žádané pro možnost odkládání spotřeby elektřiny na vhodnější dobu.