Nový stavební úřad – DESÚ
V první řadě je třeba zmínit, že byl zřízen nový stavební úřad s názvem Dopravní a energetický stavební úřad (DESÚ), který mimo jiné vykonává působnost stavebního úřadu ve věcech vyhrazených staveb, tedy klíčových staveb dopravní a energetické infrastruktury. Jedná se např. o stavby dálnic, drah, civilní letecké stavby, ale také o výrobny elektřiny využívající energii slunečního záření s celkovým instalovaným elektrickým výkonem výrobny elektřiny nad 5 MW.
Kategorizace staveb podle nového SZ
Ke zjednodušení a přehlednosti povolovacích procesů přispívá kategorizace staveb dle jejich druhu, která určuje, jestli je potřeba stavbu povolovat či nikoliv a pod jaký stavební úřad spadá. Stavby jsou rozdělené do kategorií: drobné, jednoduché, vyhrazené a ostatní. V přílohách č. 1 až 3 jsou jednotlivé stavby přesně vypsané. Dle této kategorizace lze jednoduše říct, že:
- FVE do 50 kW – nepotřebují žádné povolení
- FVE od 50 kW do 5 MW – vyžadují povolení Krajského stavební úřadu
- FVE nad 5 MW – vyžadují povolení, které vydává DESÚ
Nově jen jedno stavební povolení
Nový stavební zákon slučuje a zjednodušuje druhy povolení. Již není potřeba vést samostatné územní řízení a stavební řízení. Sloučení těchto dvou řízení nám umožňoval již starý stavební zákon ve formě tzv. "společného povolení". Přesto bylo ale vždy potřeba nejdříve identifikovat jaký druh povolení je pro danou stavbu třeba (územní souhlas, územní rozhodnutí, ohlášení, stavební povolení atd.). Nyní je druh povolení převážné části staveb zredukován na povolení záměru, které bude také jediným druhem povolení pro stavbu fotovoltaických elektráren.
Úřady nově poskytují tzv. předběžnou informaci
Velmi šikovným nástrojem je tzv. předběžná informace, kterou nyní kromě stavebních úřadů mohou vydávat také dotčené orgány. Na žádost stavební úřad nebo dotčený orgán poskytne do 30 dnů informaci o podmínkách využívání území, nezbytnosti povolení záměru a jeho kolaudace, o dotčených orgánech, o nezbytnosti vyjádření nebo závazného stanoviska dotčeného orgánu a o tom, podle jakých hledisek bude posuzovat žádost o vydání vyjádření, závazného stanoviska či rozhodnutí.
Digitalizace stavebního řízení
Jedním z cílů změny SZ byla také digitalizace povolovacích procesů. Za tímto účelem je od 1. 7. 2024 zprovozněn Portál stavebníka, přes který probíhá veškerá komunikace se stavebními úřady. Do portálu se lze přihlásit přes identitu občana. Probíhá zde celé stavební řízení od podání žádosti až po nabytí právní moci rozhodnutí.
Elektronické autorizační razítko
Za účelem nahrání elektronické dokumentace do portálu stavebníka je potřeba ji autorizovat elektronickým razítkem. Autorizovaní inženýři si toto razítko musí bezpodmínečně opatřit.
Nevýhoda stavebního řízení na začátek
Nejen stavebníci, ale také úředníci se musí se všemi novinkami naučit pracovat. Proto je v přechodných ustanoveních nového stavebního zákona zakotvena možnost prodloužení lhůt veškerých řízení na dvojnásobek, a to u všech řízení zahájených podle nového SZ až do konce roku 2024.